Jakie usługi mają do zaoferowania Fintechy?

6 maj    Biznes

Rosnące oczekiwania konsumentów i bardzo szybko postępująca cyfryzacja sprawiają, że współczesna bankowość zmienia swoją tradycyjną formę.

Aby załatwić różnego typu sprawy finansowe, coraz częściej potrzebny jest jedynie dostęp do nowoczesnego smartfona i internetu. Według wielu prognoz olbrzymia rewolucja całego sektora usług finansowych postępować będzie w dalszym ciągu w bardzo szybkim tempie.

Jakie usługi oferują obecnie Fintechy?

Innowacyjne firmy, które należą do sektora Fintech przeważnie skupiają swoją uwagę wyłącznie na jednej usłudze i to właśnie na niej koncentrują wszystkie swoje działania. Firmy te oferują konsumentom tylko jeden sprawdzony produkt i w dużej mierze to właśnie tym różnią się od większości banków. Firmy z sektora Fintech możemy podzielić na kilka głównych kategorii. Mowa tutaj między innymi o firmach, które oferują finansowanie, zarządzanie aktywami, płatności, ubezpieczenia oraz analitykę zaawansowaną.

Czym charakteryzują się poszczególne kategorie?

Finansowanie jak łatwo się domyślić to przede wszystkim popularne pożyczki online, faktoring, leasing i crowdfunding. Do zarządzania aktywami możemy z kolei zaliczyć automatyzację doradztwa, inwestowanie albo zarządzanie finansami osobistymi lub firmowymi. Jeżeli chodzi o płatności, to w ostatnim czasie jest duży boom nie tylko na płatności online, ale również na kryptowaluty. Do analityki zaawansowanej można z kolei zaliczyć metody analizy BD, big data albo sztuczną inteligencję.

Fintech w Polsce

Cały sektor Fintech w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Pwc.pl szacuje się, że jego wartość w Polsce przekracza milion dolarów. Jeżeli chodzi o wartość globalną całego sektora Fintech to jest ona wyceniania obecnie na ponad 2 miliardy dolarów. Aby sprawnie funkcjonować Fintechy potrzebują oczywiście finansowania, które na szczęście bardzo chętnie jest udzielane. Wiele początkujących firm startup-owych może liczyć nawet na bardzo wysokie kwoty. W Polsce najmocniejszą grupą są oczywiście innowacje finansowe, które skupiają się głównie na nowoczesnych metoda płatności. To właśnie do tej grupy możemy zaliczyć takie polskie firmy jak np. DotPay albo Blue Media.