Outsourcing księgowości – kiedy koniecznie należy się na niego zdecydować?

5 wrz    Biznes

Outsourcing rachunkowości to pojęcie doskonale znane większości przedsiębiorców. Wybierają go firmy różnej wielkości – zarówno niewielkie, prowadzone jednoosobowo, jak i duże przedsiębiorstwa zatrudniające wielu pracowników. W przypadkach niektórych podmiotów gospodarczych rozwiązanie takie jest po prostu konieczne, a większość firm może na nim skorzystać wiele. Kiedy koniecznie należy się na outsourcing zdecydować?

Kiedy outsourcing księgowości jest konieczny?

Przekazanie swoich rachunków zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie jest czasami po prostu nieodzowne. Z rozwiązania takiego muszą skorzystać przede wszystkim niewielkie firmy, działające na zasadzie dowolnego rodzaju spółki. W taki przypadku przedsiębiorstwo nie generuje najczęściej wystarczającego zysku, by móc zatrudnić księgowego na etacie. Samodzielne prowadzenie rachunków również nie wchodzi w grę. Powód tego jest prosty. W polskim prawie wszystkie spółki zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości pełnej, czyli ksiąg rachunkowych. Jest to proces dość skomplikowany, a także wymagający wiedzy i czasu. Czasu tego przedsiębiorca zazwyczaj nie ma. Wykorzystanie outsourcingu księgowości proponowane przez www.pwc.pl pozwala mu na zajęcie się rzeczami naprawdę ważnymi, jak pozyskiwanie klientów, działania handlowe, czy wdrażanie nowych technologii i wiele innych – wszystko to, co przekłada się na zysk.

Warto jednocześnie pamiętać, że zewnętrzna księgowość często również dla takich przedsiębiorstw świadczy dodatkowe usługi, wykonując zadania, którymi w dużych firmach zajmują się najczęściej działy HR. Powierzenie prowadzenia ksiąg rachunkowych specjalistom jest też gwarancja bezpieczeństwa prawnego. Pomyłki w rachunkach mogą się zdarzać (zwłaszcza jeżeli prowadzi je osoba niedoświadczona), a konsekwencje ze strony Urzędu Skarbowego mogą być duże.

W jakich przypadkach przekazanie rachunków zewnętrznej firmie będzie korzystne?

Jednak nie tylko małe firmy mogą skorzystać na zaletach outsourcingu rachunkowości. W przypadku nawet bardzo dużych firm może być to sposób na uzyskanie sporych oszczędności. Utrzymanie własnego, wewnętrznego działu rachunkowego jest najczęściej drogie i wymaga zatrudnienia wielu, doświadczonych specjalistów. Powierzenie spraw rachunkowych firmie zewnętrznej może być dla przedsiębiorstwa dużym finansowym odciążeniem. Oszczędność taka dotyczy nie tylko finansów, ale również czasu. Dzięki temu siły przerobowe firmy mogą być skoncentrowane na działaniach bardziej adekwatnych do jej profilu, co najczęściej przekłada się na zwiększenie zysków.