Od niepamiętnych czasów handel, transakcja kupna- sprzedaży, była nierozerwalnie związane z tokiem życia, doczesnym życiem. By jednak chronić prawa osób kupujących, w życie weszło prawo konsumenckie, które stoi na straży ochrony kupującego. Co w ramach zawartych w nich uregulowań możemy zyskać? Dlaczego prawo konsumenckie cieszy się tak dużą popularnością? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Prawo konsumenckie i jego krótka charakterystyka
Prawo konsumenckie to jedna z gałęzi prawa, której głównym zadaniem jest ochrona kupujących. W ramach stosowania prawa konsumenckiego, w praktyce możemy liczyć m.in. na:
- Rękojmię,
- Prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny,
- Gwarancję.
To trzy główne, najważniejsze filary, dzięki którym każdy kupujący może czuć się chroniony, w przypadku wadliwego zakupu, jak również w sytuacji, gdy okaże się on nietrafionym.
Najważniejsze przywileje wynikające z prawa konsumenta
Prawo konsumenckie to niezwykle obszerny dział prawa, który oferuje rozbudowaną gamę bardzo wielu, różnorodnych rozwiązań, które możemy zastosować w praktyce. Do najbardziej popularnych i znaczących należą m.in.:
- Prawo do rzetelnej informacji,
- Prawo wyboru,
- Prawo do edukacji konsumenckiej,
- Prawo do pozytywnego rozpatrzenia uzasadnionych reklamacji
oraz wiele innych. To zbiór, który musi przestrzegać każdy przedsiębiorca oferujący swoje produkty. Dzięki takiej hierarchizacji możemy liczyć na stosowanie uczciwych praktyk handlowych i całościowej, kompleksowej opiece w dokonywaniu zakupów.